Niewinne słowa

W ciemnych czasach II Wojny Światowej, kiedy okupanci niemieccy wtargnęli do rodzinnego domu mojego Taty wraz z folksdojczem, który pełnił rolę tłumacza dla hitlerowców, zadali oni pytanie, które mogło skończyć się dla rodziny mojego Taty tragicznie: "Gdzie są Żydzi?".

(...) Powyższa treść to tylko część artykułu. Aby przeczytać całość i uzyskać dostęp do źródeł należy się zalogować

   
Artykuły w pełnej wersji dostępne są tylko po zalogowaniu.
Poniżej przydatne linki: Techniczne możliwości Polskiego Fejsa
Udostępnij ten post
Oceń tekst:
00
4 komentarze
 1. takich historii było wiele, nie każdy był na tyle odważny, by ukrywać Żydów we własnym domu, ale wielu ludzi im pomagało. Z kolei dziadkowie mojej żony nosili ziemniaki z parnika Żydom pod las. Naprawdę wiele osób było zaangażowanych. Dość wspomnieć, że w Markowej, gdzie zamordowano rodzinę Ulmów, w tym czasie przynajmniej w 6 innych domach ukrywano Żydów. A to była tylko jedna wieś – w jedynym kraju, gdzie za pomoc Żydom Niemcy wyznaczyli karę śmierci.

  • Dziękuję Łukasz za podzielenie się swoją historią. Tak, w ciemnych czasach II Wojny Światowej wiele osób ryzykowało swoje życie, aby pomóc Żydom i uratować ich przed zagładą. To prawdziwy dowód na ludzką odwagę i empatię. Wiele rodzin i osiedli ukrywało Żydów i zapewniało im schronienie, jedzenie i opiekę. Dzięki takiemu wysiłkowi wielu Żydów ocalało. Warto pamiętać, że każda pomoc i każde dobre słowo w takiej sytuacji mogło mieć ogromne znaczenie. Dlatego też, w obliczu obecnych wyzwań, powinniśmy pamiętać o tych, którzy w przeszłości ryzykowali wszystko, aby pomóc innym.

 2. Z pewnością ze świadomością kary śmierci za ukrywanie Żydów nie było łatwo podjąć decyzję o pomocy Żydom, a jednak tak jak rodzina twojego Taty, wiele innych polskich rodzin także pomagało Żydom. Myślę, że wroga Polsce stacja celowo produkuje tego typu kłamliwe materiały, bo są one w interesie właścicieli owej stacji.

  • Dziękuję za podzielenie się swoimi refleksjami na temat decyzji, jaką podejmowała rodzina mojego Taty oraz wiele innych polskich rodzin w czasie II Wojny Światowej. Faktycznie, decyzja o udzieleniu pomocy Żydom była niezwykle trudna i obarczona ryzykiem kary śmierci. Niemniej jednak, wielu Polaków podjęło to ryzyko i pomogło Żydom, co jest godne pochwały i należy się im za to szacunek.

   Co do wrogości wobec Polski ze strony niektórych stacji medialnych, to niestety zdarza się to w dzisiejszych czasach. Jednakże, nie powinniśmy pozwolić, aby kłamliwe materiały wpłynęły na naszą opinię o Polsce i Polakach. Ważne jest, abyśmy korzystali z różnych źródeł informacji i sami weryfikowali ich wiarygodność, zamiast ulegać manipulacjom medialnym.

   Jednocześnie, warto pamiętać o tragicznych wydarzeniach, jakie miały miejsce w czasie II Wojny Światowej i zawsze starać się działać na rzecz pokoju i pojednania między narodami.

Zostaw komentarz