Różnorodność cywilizacji

Słowiańszczyzna – czy jest możliwe, że narody wywodzące się z tej wspólnoty znalazły jakiś wspólny mianownik, nić porozumienia, która odróżnia ich np. od kultury zachodniej? Kusząca jest ta myśl i chyba stoi na początku każdego myślenia o naszym zbliżeniu z Rosją.

(...) Powyższa treść to tylko część artykułu. Aby przeczytać całość i uzyskać dostęp do źródeł należy się zalogować

   
Artykuły w pełnej wersji dostępne są tylko po zalogowaniu.
Poniżej przydatne linki: Techniczne możliwości Polskiego Fejsa
Udostępnij ten post
Oceń tekst:
00
7 komentarzy
  1. Człowiek jest istotą społeczną, a więc gromadność lepiej zabezpiecza jego interesy i przetrwanie. Ci, którzy rozbijają naturalne wspólnotowe więzy (rodzinne, narodowe) chcą zapanować nad człowiekiem, uczynić go niewolnikiem. A robią to tak zwolennicy głoszący prawa jednostki jak i komuniści.

    • tutaj chodzi bardziej o stosunek panstwa do jednostki, personalizm jest respektowaniem człowieka jako jednostki – osoby, gromadność – jednostka nie ma znaczenia, liczy się grupa. To jest cechą chyba każdej cywilziacji prócz łacińskiej. Jeśli chodzi o grupę jako społeczność, zgadzam się i chyba tym charakteryzuje się każda wymieniona przez Konecznego cywilizacja, w ogóle chyba każda, bo bez wspólnoty – wspólnej kultury, jakiejś specyfiki danego społęczeństwa, trudno mówić o cywilizacji. Socjalizm – jako cecha gromadności – wg koncepcji Konecznego nie jest elementem kultury łacińskiej. Chyba dlatego przed wojną endecy sympatyzowali z koncepcjami Konecznego, choć on sam miał dystans do Dmowskiego 🙂 w ogóle Koneczny przed wojną był tępiony jako antysemita (uważał cywilzację żydowską za mniej doskonałą od łacińskiej), po wojnie przez komunistów (za krytykę cywilizacji turańskiej, na której był osadzony Związek Radziecki), bardziej był popularny chyba na Zachdzie niż w Polsce (jego książki były wydawane np. w Wielkiej Brytanii)

      • Człowiek cywilizacji turańskiej to człowiek z mentalnością psa – musi mieć pana (np. cara, I sekretarza). Być może dlatego do dziś tak trudno w Rosji o autentyczne demokratyczne zmiany.

  2. @radoslaw-kordowski zapraszam do lektury

  3. Dr Leszek Sykulski uważa, że pewnym błędem było brak wyodrębnienia cywilizacji protestanckiej, która emanacja było imperium brytyjskie, USA i ogólnie cala anglosfera

Zostaw komentarz