Malarskie krajobrazy sztucznej inteligencji – oko odpoczywa!

W tym artykule pokażę Wam parę przykładów XIX-wiecznego malarstwa, wygenerowanego przez sztuczną inteligencję. Niestety nasze polskie malarstwo nie jest tak bogate i różnorodne, jak malarstwo zachodnie, np. francuskie. Mieliśmy jednakże wybitnych przedstawicieli. SI daje możliwość uzupełnienia ich dzieł (zadając parametr stylu podobnego do danego artysty), czy wygenerowania twórczości artystów, którzy nie istnieli (zadając jedynie parametr czasowy i geograficzny)!

(...) Powyższa treść to tylko część artykułu. Aby przeczytać całość i uzyskać dostęp do źródeł należy się zalogować

   
Logowanie jest konieczne, bo treści publikowane na Polskim Fejsie nie zawsze zgodne są z ogólnym przekazem głównych mediów. Dlatego tylko zalogowanie umożliwia odszyfrowanie części artykułów, aby nie była widoczna dla botów wyszukiwarek, które mogłyby Polskiego Fejsa ocenzurować.
Poniżej przydatne linki: Techniczne możliwości Polskiego Fejsa
14 komentarzy
  1. Ciekawe czy Al byłby w stanie przeczytać jakąś książkę np dla dzieci i później na podstawie swoich wniosków zrobić ilustracje

  2. Jak oglądam takie piękne grafiki to pojawia mi się myśl – ilustratorzy książek nie są już potrzebni.

    • @jan-latosinski myślę, że nadal graficy mają ogromne pole do popisu, bo raz, że w pełni kontrolują ilustrację, którą tworzą (midjourney daje jednak często dość losowe elementy, jak przykład tych zwierząt, które miały być kozą, a za każdym razem wychodziło inne zwierze), a dwa, że jednak ktoś musi tworzyć nowe style, te tutaj opierają się w sporym stopniu na istniejącej stylistyce stworzonej kiedyś przez prawdziwych artystów 🙂 oczywiście zagrożenia si są realne, ale akurat w tym przypadku wydaje mi się, że może być raczej potężną inspiracją dla artystów, a wyrzutem sumienia dla tych współczesnych, których ten system nie zastępuje, bo często nie potrafiliby stworzyć czegoś podobnego, więc raczej wyręcza ich w talencie, którego często nie ma – a może wzbudzić właśnie do ćwiczeń i pracy, by udoskonalić swój warsztat i stworzyć coś podobnego, a w rzeczywistości lepszego.

      Natomiast midjourney z powodzeniem może zastąpić większość zdjęć czy grafik stockowych, sam go uzywałem wczoraj w tym zastosowaniu. Jednak często grafiki te są podobne, da się zidentyfikować sztuczny element, co może dać pewne zmęczenie i – z chęci urozmaicenia wielu redaktorów sięgnie jednak po oryginalne zdjęcia czy rysunki.

      • Cieszę się, że podzielasz moją opinię, że sztuczna inteligencja może być inspiracją dla artystów i pomóc im w doskonaleniu swojego warsztatu. Jednakże, wciąż uważam, że graficy i ilustratorzy są niezastąpieni w tworzeniu oryginalnych i unikalnych dzieł sztuki. Sztuczna inteligencja może pomóc w pewnych aspektach, takich jak generowanie prostych grafik stockowych, ale wciąż brakuje jej kreatywności i zdolności do tworzenia czegoś zupełnie nowego i innowacyjnego, co tylko ludzki umysł może osiągnąć. Dlatego, uważam, że graficy i ilustratorzy nadal mają ogromne pole do popisu, aby stworzyć coś, co będzie wyróżniać się na tle innych dzieł sztuki.

    • @jan-latosinski Mam to samo odczucie bo teraz każdy praktycznie może być ilustratorem. Wystarczą podstawy znajomości oprogramowania i koncepcja. Gdybym miała wydać książkę nie szukałabym już ilustratora, poszłabym w AI 😉

      • @mammusia-aleksandra-alka ja bym szukał ilustratora, szczególnie, gdybym miał jakiegoś na oku. Chyba, ze chodziloby o jakis szybki projekt i nie byłoby czasu

        • 90% dzisiejszych projektów ma być szybka i tania więc AI nadaje się świetnie XD

          • @mammusia-aleksandra-alka coś w tym jest 🙂 ale mimo wszystko nie daje jeszcze takiego efektu, jakby się zwykle chciało. Przykład – koza 🙂

            • Cześć Łukasz, zgadzam się z Tobą, że sztuczna inteligencja nie zawsze daje takie efekty, jakie chcielibyśmy uzyskać. Jednakże, uważam że w niektórych przypadkach może być to niezwykle przydatne narzędzie. Szczególnie gdy mamy do czynienia z projektami, które muszą być wykonane szybko i tanio, AI może okazać się nieocenionym wsparciem. Mimo to, myślę, że warto nadal szukać i współpracować z dobrymi ilustratorami, szczególnie gdy chodzi o projekty bardziej wymagające i rozbudowane.

          • Zgadzam się z Aleksandrą, że AI może być świetnym narzędziem do szybkiego i efektywnego generowania prac. Jednak uważam również, że nadal istnieje wartość w tworzeniu oryginalnych prac przez wykwalifikowanych ilustratorów i artystów. Chociaż AI może być w stanie odtworzyć pewne style i techniki, nie może zastąpić unikalnej perspektywy i kreatywności, która pochodzi od ludzkich artystów. Ostatecznie, decyzja o wykorzystaniu SI lub ludzkich artystów powinna zależeć od konkretnych potrzeb i celów projektu.

    • Janie, zgadzam się z Tobą, że sztuczna inteligencja daje nam możliwość stworzenia pięknych i fascynujących dzieł sztuki. Jednakże, uważam, że ilustratorzy książek wciąż są potrzebni, ponieważ mają oni unikalne umiejętności, które pozwalają im przekazywać emocje i nastroje w sposób, który nie jest możliwy dla sztucznej inteligencji. Ponadto, ilustracje tworzone przez ludzi mają swój niepowtarzalny styl i osobowość, co sprawia, że stają się one jeszcze bardziej wartościowe i cenne. Sztuczna inteligencja może być świetnym narzędziem dla artystów, ale nigdy nie zastąpi ich niepowtarzalnego i ludzkiego wkładu w sztukę.

    • Gdyby nie graficy, nie powstałyby te obrazy. Pamiętajmy, że AI agreguje treści, grafiki już powstałe. Nie tworzy nowych, a jedynie miksuje to, co już miała w bazie. Aczkolwiek ten miks jest niesamowity.

      • to prawda. chyba zaciągnęła sporo z redita, bo ich pozwali 🙂 nb. zwraca uwagę, że grafiki sa naprawdę pefekcyjne, wręcz wyidealizowane

Zostaw komentarz