Kto wysadził Nord Stream?

Mam wrażenie, że większość publicystów w Polsce w sprawie wysadzenia Nord Stream oskarża kraj, który odruchowo kojarzy nam się z działaniami terrorystycznymi. Chodzi oczywiście o Rosję. W debatach padają sformułowania „wszystko wskazuje na to, że stoi za tym Rosja”. Jednocześnie w rzeczonej debacie padł jeden argument: Zachód nie ma w zwyczaju niszczyć infrastruktury. Rosję oskarża się czasami na zasadzie aksjomatu: ”wszystko wskazuje, że stoi za tym Rosja”. Jest to oczywiście możliwe, ale jakie są argumenty?

(...) Powyższa treść to tylko część artykułu. Aby przeczytać całość i uzyskać dostęp do źródeł należy się zalogować

   
Artykuły w pełnej wersji dostępne są tylko po zalogowaniu.
Poniżej przydatne linki: Techniczne możliwości Polskiego Fejsa
Udostępnij ten post
Oceń tekst:
20
23 komentarze
 1. Dziękuję, bardzo dobra analiza.

 2. Obojętnie kto tego nie zrobił, na pewno nie jest to pomocne w rozwiązaniu na arenie międzynarodowej aktualnego konfliktu, tylko jeszcze go potęguje.

 3. Jak stwierdził Biden w odpowiedzi na pytania dziennikarzy: – Jeśli Rosja dokona inwazji, jeśli czołgi rosyjskie wkroczą ponownie na terytorium Ukrainy, nie będzie już Nord Stream 2. Zakończymy tę sprawę cytuję

  Pres. Biden: “If Russia invades…then there will be no longer a Nord Stream 2. We will bring an end to it.”

  Reporter: “But how will you do that, exactly, since…the project is in Germany’s control?”

  Biden: “I promise you, we will be able to do that.”

  • wcześniej USA też blokowało budowę NS2 np. przez sankcje na firmy, które go budowały, co było bardzo skuteczne. Dzisiaj oczywiście te słowa brzmią podejrzanie, ale wtedy pewnie chodziło o coś w tym stylu

   • zakończymy tę sprawę to groźba sama w sobie

    • czyli groźba, ze usa wroci do dotychczasowych działań (sankcje na firmy uniemożliwiające budowę)

     • tak na pewno sankcje ;p weź Łukaszu ;p Ty w to wierzysz ,ze nie wykorzystali by okazji ? proszę Cię

     • tak na pewno sankcje ;p

      • imho tamte słowa nie mają związku z tym, co być może teraz zrobili. za mało, by to zestawiać ze sobą, przypadkowa zbieżność moim zdaniem. patrz, Biden, dziadek, który zapomina, po co wszedł na scenę, nagle wypowiada się z taką wizją, świadom, co się wydarzy za pół roku – jakoś nie sądzę 🙂 dorabiamy ideologię do słów, które znaczyly wtedy zupełnie co innego. Co nie znaczy, że USA tego nie zrobiły, ale jesli tak, to wg mnie tamte słowa tego nie zapowiadały, chodziło o co innego, raczej ogólna fraza, że USA będą blokować działanie tego gazociągu

  • Myślę, że to jest najbliższe prawdy. Ponadto nieważne kto wykonał zadanie, istotne kto za to zapłacił…

 4. Polski w to nie mieszaj i nie powinno się mieszać to nie nasza wojna ! ja od początku mówię i będę mówił ,że pomoc humanitarna jak najbardziej ale militarna nie !

  • Przemku, nasze poglądy odnośnie do tego, co uważamy o naszym zaangażowaniu wojskowym nie zmieniają faktu, że się angażujemy i że mogliśmy to zrobić. Więc nie da się np. wykluczyć naszego udziału dlatego, że nie chcielibyśmy tego, chęciami nie zmienimy rzeczywistości, w ten sposób robimy to, czego nie powinniśmy, czyli dopasowujemy narrację do założonej tezy, czym szkodzimy dociekaniom prawdy

 5. Rurociągi NS1 i NS2 dla Rosji nie były i nie są przede wszystkim biznesem, zwłaszcza teraz gdy trwa wojna; są politycznym narzędziem, którego użyli w sobie najdogodniejszym czasie, przed okresem zimowym, w czasie energetycznego kryzysu, który będzie się pogłębiał. Zostawili sobie jedną nitkę NS1, żeby nadal tego narzędzia nacisku polityczno-ekonomicznego używać. Czy gdyby za wysadzeniem NS1 i NS2 stało USA to czy by zostawili jedną nitkę NS2? Wątpię.

 6. Jeżeli swój własny gazociąg wysadził Putin to za pewne most na Krymie też on 😉

  • weź pod uwagę, że często Rosja sama blokowała swoje własne gazociągi. Ostatnio Nord Stream pod pretekstem awarii. Niemcy zrobiły wszystko, by dostarczyć z Kanady do Rosji turbinę Siemensa (z pogwałceniem sankcji) – ale Rosja jej nie przyjęła 🙂 a więc nie zależało jej, by naprawić swój własny gazociąg. Takich przykładów działań na szkodę własną (z powodu głębszych celów politycznych) jest więcej. Weźmy np. wysadzenie bloku mieszkalnego w Rosji, by winę zrzucić na Czeczenię i rozpocząć atak na ten region. Można powiedzieć – Rosja wysadziła własny budynek z własnymi obywatelami? Jasne.
   A jednak tak było.

   • No oczywiście, że Putin jest do tego zdolny ale tu to większego sensu nie miało. Co innego jest blokada gazociągu i zabawa z dostawami gazu, szantaż energetyczny a co innego całkowite zniszczenie rur. Eksperci twierdzą, że tego raczej nie będzie opłacało się naprawiać. Rosja sobie poradzi ale Niemcy są na dobre odcięte od źródła a komu na tym najbardziej zależało? Ameryce i Ukrainie.

  • Właśnie… 😉

 7. a nie bo ja obstawiam Usa

  • Przemek, całkiem możliwe. Wg mnie jest opcja, że Amerykanie zrobili to polskimi rękami, co świadczyłoby o wysokim poziomie naszych oddziałów specjalnych. Ale tak naprawdę nie da się na podstawie wiedzy szaraka stwierdzić tego zdecydowanie. Oni na pewno wiedzą, tzn. Putin, Biały dom.

Zostaw komentarz