Na temat przekopu Mierzei Wiślanej

Czy wiecie, że dzisiejsza opozycja, która kpi z przekopu Mierzei Wiślanej sugerując, że to bezsensowna inwestycja, jeszcze w 2015 roku uważała, że taki przekop jest niezbędny dla rozwoju portu w Elblągu? Serio! Dzisiaj jednak nadal podpuszczają opinię publiczną, że ten przekop jest tylko dla kajaków i żaglówek, a czy wiecie że:

(Zacytuję artykuł – źródło w komentarzu)

„(..) jeszcze w 2013 roku port w Elblągu (który operował przed planowanym pogłębieniem toru wodnego do 5 metrów) był czwartym najważniejszym portem przeładunkowym w Polsce. Obsłużono wówczas 285 tys. ton towarów. W 2014 roku port imponująco zwiększył wynik do blisko 360 tys. ton (cel był nawet wyższy, szacowano osiągnąć pułap 400tys. ton).

W 2015 roku zmodernizowano kanał i opublikowano Strategię Rozwoju Portu Morskiego w Elblągu, która zakładała budowę przekopu na Mierzei Wiślanej, jako niezbędnej dla rozwoju portu inwestycji infrastrukturalnej (innymi słowy, koncepcja powstała jeszcze za poprzednich rządów).

Rozwój miasta i regionu zapowiadał się bardzo obiecująco. I został skutecznie zatrzymany przez Rosjan. Pomimo umów, Moskwa nałożyła bowiem cła na towary transportowane przez Cieśninę Piławską. Efekt był taki, że w 2016 roku Elbląg obsłużył jedynie 168 tys. ton towarów, a rok później poziom ten spadł do niecałych 100 tys. ton!”

PiS – Zjednoczona Prawica postanowiła jednak działać i po nałożeniu w 2016 roku cła przez Rosję, już w 2018 roku rozpoczął się przekop Mierzei Wiślanej ku wielkiej irytacji opozycji i Unii Europejskiej.

Gdy jednak się na końcu udało, (chociaż sam tor wodny nie jest jeszcze w pełni gotowy), to ta sama opozycja, która wyśmiewała wcześniej ten projekt patrząc na obecne wielkie poparcie mieszkańców Elbląga dla tej inwestycji, mówi teraz:

- w sumie to był nasz pomysł, tylko ten straszny PiS mimo naszej krytyki, zniechęcania i wyśmiewania ten pomysł wykonał. 🤷‍♂️

To dopiero trzeba mieć tupet!

Źródło:
https://www.krzysztofwojczal.pl/geopolityka/europa-centralna/polska-europa-centralna/via-carpatia-i-przekop-na-mierzei-wislanej-szkodliwe-dla-polski/

Nie słuchajcie polityków! Posłuchajcie fachowca, który mówi jak jest m.in o kajakach, żaglówkach

i kontenerowcach.

Udostępnij ten post
Oceń tekst:
00
2 komentarze
  1. Każda inwestycja “jest potrzebna”, w pierwszej kolejności wykonawcom, podwykonawcom i pracownikom, którzy na tym zarobią. Dopiero po realizacji czas pokaże, czy dana inwestycja właściwie wykorzystana, była potrzebna. W tym akurat przypadku, mi też się wydaje, że jak najbardziej jest potrzebne uniezależnienie się od Rosji.

  2. inwestycja jak najbardziej potrzebna

Zostaw komentarz