Czy w czerwcu czeka nas zmiana?

To będzie jeden z moich finałowych i najważniejszych tekstów puentujących moje wszystkie dotychczasowe analizy. Na stronach Trybunału Konstytucyjnego dostępny jest już 26-stronicowy wniosek Pana Prezydenta, który na 2 stronie przedstawił swoje wątpliwości, a następnie je wyczerpująco uzasadnił. Wątpliwości dotyczą tego, czy ustawa budżetowa została przyjęta przez Sejm w trybie właściwym do uchwalania ustaw.

(...) Powyższa treść to tylko część artykułu. Aby przeczytać całość i uzyskać dostęp do źródeł należy się zalogować

   
Artykuły w pełnej wersji dostępne są tylko po zalogowaniu.
Poniżej przydatne linki: Techniczne możliwości Polskiego Fejsa
Udostępnij ten post
Oceń tekst:
00
8 komentarzy
 1. Teoretycznie jest to wszystko możliwe. Tylko czy prezydent jest gotowy iść na wojnę z Tuskiem?
  Jeśli TK potwierdzi zastrzeżenia prezydenta i uzna, że uchwalenie budżetu było niezgodne z prawem i konstytucją, głowa państwa powinna rozwiązać parlament i zarządzić nowe wybory.
  Zastanawiam się czy jednak żyjemy w państwie prawa i taka decyzja nie byłaby uznana przez rządzących i popierających ją sędziów za złamanie prawa? I co wówczas?

  • @koszalek pewnie zostałaby uznana za praktyki bezprawne, niedemokratyczne i faszystowskie przez KO, połowę sędziów i Unię Europejską

  • @koszalek wyrok TK jest prawem! Argumenty są bardzo poważne i wyrok TK jest niepodważalny. Tutaj decyzja Prezydenta jest ostateczna i kończy się wysłaniem listu o tym, że Sejm został rozwiązany. Tak działa nasza Konstytucja. Jeśli Sejm będzie uważał, że nie jest rozwiązany, to są jeszcze inne narzędzia, aby uzurpatorów doprowadzić do porządku.

 2. Z uwagi na to co wyprawia Tusk i jego ministrowie w Polsce to coraz mniej cierpliwie czekam na wyrok TK w sprawie ustawy budżetowej na 2024. Czasu i szans na uratowanie Polski jest coraz mniej.

 3. Rzeczywiście po podpisaniu budżetu nie sądziłem, że jeszcze da się podnosić kwestię ponownych wyborów i z dużym dystansem czytałem to, co pisałeś wcześniej. Podziwiam Cię za lekturę tego uzasadnienia kancelarii prezydenta : ) wygląda, że po cichu rozgrywa się plan, który może niedługo eksplodować odrzuceniem budżetu. Gdybyś miał w paru słowach powiedzieć – co jest głównym argumentem przeciw budżetowi? Spóźniony termin, czy uchwalenie budżetu w niepełnym składzie Sejmu?

  • @chicku Łukasz cieżko jest skrócić 26 stron. Dlatego załączyłem oryginalny dokument, który ma datę 21 lutego 2024.

   • @radek nie wierzę że coś da się zrobić 😔 dobry przykład dał sędzia z lodami

   • Z tego, co widzę, kwestia Kamińskiego i Wąsika jest to na pewno jeden z powodów podważenia legalności ustawy budżetowej – tym panom, mimo odrzucenia decyzji marszałka przez SN o odebraniu im mandatów, nie zapewniono możliwości wykonywania swoich funkcji posłów. “Powstały zatem wątpliwości czy zaskarżona ustawa pochodzi od organu spełniającego konstytucyjne wymogi przedstawicielstwa i sprawowania mandatu oraz o właściwym składzie.”

Zostaw komentarz