Analiza przyczyn inflacji i podjętych działań przez NBP

Niektórzy mają nadal czelność mówić, że półtora roku wcześniej trzeba było podnosić stopy procentowe, aby schłodzić gospodarkę i w ten sposób zatrzymać inflację.

Czyżby w ten sposób sugerowali, że analitycy z Europejskiego Banku Centralnego (EBC) nie znają się na ekonomii skoro zadeklarowali, że nie będą podnosić stóp procentowych do końca czerwca 2022, bo podobnie jak profesor Glapiński nie chcieli kończyć procesu Quantitative Easing, czyli (skupowania obligacji) i podnieśli stopy pierwszy raz od 11 lat dopiero 21 lipca 2022 r. ?

A nie, EBC może robić co chce, ważne, aby jechać po naszym rodzimym NBP i sugerować profesorowi ekonomii, że się nie zna.

W ten sposób krytykujący profesora Glapińskiego prawdopodobnie wypowiadają takie słowa z polityczną premedytacją, bo kto ogarnia podstawy ekonomii ten wie, że podniesienie stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej, to działanie przeciwstawne wobec wcześniejszego procesu luzowania gospodarki i zarazem jej podgrzewania (Quantitative Easing). Przecież podnoszenie stóp to zwiększanie się raty kredytów i opozycja zapewne chciałby zaorać totalnie Polaków, którzy nie dość, że w 2021 nie mogli prowadzić normalnie biznesów, to jeszcze mieli mieć wyższą ratę? Kuriozum.

Dlatego profesor Glapiński Prezes NBP dobrze wiedział co robi i nie uległ zachodniej presji i presji naszej opozycji, aby schłodzić naszą gospodarkę dużo wcześniej, dlatego do ostatniej chwili wstrzymywał podnoszenie stóp. W efekcie czego, to właśnie gospodarka Polski jako lider w Europie odbiła się w pierwszym kwartale 2022 roku na rekordowe od 1995 roku 8,5% PKB, a np. Niemcy w tym samym czasie zaledwie na 1,7% PKB. Zwyczajnie przedsiębiorcy w 2021 roku mieli szansę zaciągnąć zobowiązania krótkoterminowe na korzystnym oprocentowaniu, aby wyjść z finansowej opresji. 

NIestety proces podgrzewania gospodarki trzeba było w 2022 studzić i podniesienie stóp procentowych niestety musiało nastąpić, ale co ważne stało się to dopiero w 2022 dając szansę przedsiębiorcom w 2021 roku na odbicie po odblokowaniu gospodarki. Dla mnie te był bardzo dobry ruch strategiczny i dziwię się wszystkim krytykom. Serio chcielibyście mieć już w 2021 roku wyższą ratę w sytuacji, gdy wszyscy ledwo ogarniali koniec z końcem przez lockdown? 

Pomyślcie samodzielnie przez chwilę - proszę.

(...) Powyższa treść to tylko część artykułu. Aby przeczytać całość i uzyskać dostęp do źródeł należy się zalogować

   
Logowanie jest konieczne, bo treści publikowane na Polskim Fejsie nie zawsze zgodne są z ogólnym przekazem głównych mediów. Dlatego tylko zalogowanie umożliwia odszyfrowanie części artykułów, aby nie była widoczna dla botów wyszukiwarek, które mogłyby Polskiego Fejsa ocenzurować.
Poniżej przydatne linki: Techniczne możliwości Polskiego Fejsa
4 komentarze
  1. dodruk pieniądza nie poprawi sytuacji , dodatkowo wzmaga inflację

  2. rzeczywiście Polski Ład 1.0 mocno nawywijał. Zaglądałem do tego kalkulatora, ale to nie jest zupełnie moja rzeczywistość, jako ze nigdy nie byłem i nie jestem zatrudniony na umowę o pracę. Ład 1.0 na pewno spowodował u mnie spore straty (jakieś 7000 do tyłu na koniec roku w porównaniu do 2001)

    • Hmm Lukasz, a mógłbyś konkretnie wskazać dlaczego? Bo jeśli chodzi o ZUS to przecież naturalne, że ta składka musi wzrastać. No chyba, że wolisz rozwiązanie z ZUS takie jakie jest przy umowie o pracę (% od dochodów) I ta składka ZUS zawsze sukcesywnie wzrastała. Czy jest wg Ciebie jakiś inny składnik podatkowy, który wzrósł?

  3. Czy jest jakiś rząd w Europie, który ma wrogów na wschodzie, na zachodzie, wewnętrzną totalną opozycję, w dużej części wrogie media i sądownictwo, a radzi sobie z problemami wewnętrznymi i zewnętrznymi tak dobrze jak obecny rząd premiera Morawieckiego?

Zostaw komentarz