Na temat przekopu Mierzei Wiślanej

Czy wiecie, że dzisiejsza opozycja, która kpi z przekopu Mierzei Wiślanej sugerując, że to bezsensowna inwestycja, jeszcze w 2015 roku uważała, że taki przekop jest niezbędny dla rozwoju portu w Elblągu? Serio! Dzisiaj jednak nadal podpuszczają opinię publiczną, że ten przekop jest tylko dla kajaków i żaglówek, a czy wiecie że:

(Zacytuję artykuł – źródło w komentarzu)

„(..) jeszcze w 2013 roku port w Elblągu (który operował przed planowanym pogłębieniem toru wodnego do 5 metrów) był czwartym najważniejszym portem przeładunkowym w Polsce. Obsłużono wówczas 285 tys. ton towarów. W 2014 roku port imponująco zwiększył wynik do blisko 360 tys. ton (cel był nawet wyższy, szacowano osiągnąć pułap 400tys. ton).

W 2015 roku zmodernizowano kanał i opublikowano Strategię Rozwoju Portu Morskiego w Elblągu, która zakładała budowę przekopu na Mierzei Wiślanej, jako niezbędnej dla rozwoju portu inwestycji infrastrukturalnej (innymi słowy, koncepcja powstała jeszcze za poprzednich rządów).

Rozwój miasta i regionu zapowiadał się bardzo obiecująco. I został skutecznie zatrzymany przez Rosjan. Pomimo umów, Moskwa nałożyła bowiem cła na towary transportowane przez Cieśninę Piławską. Efekt był taki, że w 2016 roku Elbląg obsłużył jedynie 168 tys. ton towarów, a rok później poziom ten spadł do niecałych 100 tys. ton!”

PiS – Zjednoczona Prawica postanowiła jednak działać i po nałożeniu w 2016 roku cła przez Rosję, już w 2018 roku rozpoczął się przekop Mierzei Wiślanej ku wielkiej irytacji opozycji i Unii Europejskiej.

Gdy jednak się na końcu udało, (chociaż sam tor wodny nie jest jeszcze w pełni gotowy), to ta sama opozycja, która wyśmiewała wcześniej ten projekt patrząc na obecne wielkie poparcie mieszkańców Elbląga dla tej inwestycji, mówi teraz:

- w sumie to był nasz pomysł, tylko ten straszny PiS mimo naszej krytyki, zniechęcania i wyśmiewania ten pomysł wykonał. 🤷‍♂️

To dopiero trzeba mieć tupet!

Źródło:
https://www.krzysztofwojczal.pl/geopolityka/europa-centralna/polska-europa-centralna/via-carpatia-i-przekop-na-mierzei-wislanej-szkodliwe-dla-polski/

Nie słuchajcie polityków! Posłuchajcie fachowca, który mówi jak jest m.in o kajakach, żaglówkach

i kontenerowcach.

2 komentarze
  1. Każda inwestycja “jest potrzebna”, w pierwszej kolejności wykonawcom, podwykonawcom i pracownikom, którzy na tym zarobią. Dopiero po realizacji czas pokaże, czy dana inwestycja właściwie wykorzystana, była potrzebna. W tym akurat przypadku, mi też się wydaje, że jak najbardziej jest potrzebne uniezależnienie się od Rosji.

  2. inwestycja jak najbardziej potrzebna

Zostaw komentarz

WP Radio
WP Radio
OFFLINE RELACJA NA ŻYWO