Kto wysadził Nord Stream?

Mam wrażenie, że większość publicystów w Polsce w sprawie wysadzenia Nord Stream oskarża kraj, który odruchowo kojarzy nam się z działaniami terrorystycznymi. Chodzi oczywiście o Rosję. W debatach padają sformułowania „wszystko wskazuje na to, że stoi za tym Rosja”. Jednocześnie w rzeczonej debacie padł jeden argument: Zachód nie ma w zwyczaju niszczyć infrastruktury. Rosję oskarża się czasami na zasadzie aksjomatu: ”wszystko wskazuje, że stoi za tym Rosja”. Jest to oczywiście możliwe, ale jakie są argumenty?

(...) Powyższa treść to tylko część artykułu. Aby przeczytać całość i uzyskać dostęp do źródeł należy się zalogować

  
Logowanie jest konieczne, bo treści publikowane na Polskim Fejsie nie zawsze zgodne są z ogólnym przekazem głównych mediów. Dlatego tylko zalogowanie umożliwia odszyfrowanie części artykułów, aby nie była widoczna dla botów wyszukiwarek, które mogłyby Polskiego Fejsa ocenzurować. Ponadto zalogowanie wspiera Polskiego Fejsa i autorów opublikowanych artykułów.
Poniżej przydatne linki:Techniczne możliwości Polskiego FejsaOpcje współpracy dla innych niezależnych redaktorów

Zachęcamy również do wsparcia naszej działalności publicystycznej i funkcjonowanie Polskiego Fejsa poprzez zakup BitFejsów.
23 komentarze
 1. Dziękuję, bardzo dobra analiza.

 2. Obojętnie kto tego nie zrobił, na pewno nie jest to pomocne w rozwiązaniu na arenie międzynarodowej aktualnego konfliktu, tylko jeszcze go potęguje.

 3. Jak stwierdził Biden w odpowiedzi na pytania dziennikarzy: – Jeśli Rosja dokona inwazji, jeśli czołgi rosyjskie wkroczą ponownie na terytorium Ukrainy, nie będzie już Nord Stream 2. Zakończymy tę sprawę cytuję

  Pres. Biden: “If Russia invades…then there will be no longer a Nord Stream 2. We will bring an end to it.”

  Reporter: “But how will you do that, exactly, since…the project is in Germany’s control?”

  Biden: “I promise you, we will be able to do that.”

  • wcześniej USA też blokowało budowę NS2 np. przez sankcje na firmy, które go budowały, co było bardzo skuteczne. Dzisiaj oczywiście te słowa brzmią podejrzanie, ale wtedy pewnie chodziło o coś w tym stylu

   • zakończymy tę sprawę to groźba sama w sobie

    • czyli groźba, ze usa wroci do dotychczasowych działań (sankcje na firmy uniemożliwiające budowę)

     • tak na pewno sankcje ;p weź Łukaszu ;p Ty w to wierzysz ,ze nie wykorzystali by okazji ? proszę Cię

     • tak na pewno sankcje ;p

      • imho tamte słowa nie mają związku z tym, co być może teraz zrobili. za mało, by to zestawiać ze sobą, przypadkowa zbieżność moim zdaniem. patrz, Biden, dziadek, który zapomina, po co wszedł na scenę, nagle wypowiada się z taką wizją, świadom, co się wydarzy za pół roku – jakoś nie sądzę 🙂 dorabiamy ideologię do słów, które znaczyly wtedy zupełnie co innego. Co nie znaczy, że USA tego nie zrobiły, ale jesli tak, to wg mnie tamte słowa tego nie zapowiadały, chodziło o co innego, raczej ogólna fraza, że USA będą blokować działanie tego gazociągu

  • Myślę, że to jest najbliższe prawdy. Ponadto nieważne kto wykonał zadanie, istotne kto za to zapłacił…

 4. Polski w to nie mieszaj i nie powinno się mieszać to nie nasza wojna ! ja od początku mówię i będę mówił ,że pomoc humanitarna jak najbardziej ale militarna nie !

  • Przemku, nasze poglądy odnośnie do tego, co uważamy o naszym zaangażowaniu wojskowym nie zmieniają faktu, że się angażujemy i że mogliśmy to zrobić. Więc nie da się np. wykluczyć naszego udziału dlatego, że nie chcielibyśmy tego, chęciami nie zmienimy rzeczywistości, w ten sposób robimy to, czego nie powinniśmy, czyli dopasowujemy narrację do założonej tezy, czym szkodzimy dociekaniom prawdy

 5. Rurociągi NS1 i NS2 dla Rosji nie były i nie są przede wszystkim biznesem, zwłaszcza teraz gdy trwa wojna; są politycznym narzędziem, którego użyli w sobie najdogodniejszym czasie, przed okresem zimowym, w czasie energetycznego kryzysu, który będzie się pogłębiał. Zostawili sobie jedną nitkę NS1, żeby nadal tego narzędzia nacisku polityczno-ekonomicznego używać. Czy gdyby za wysadzeniem NS1 i NS2 stało USA to czy by zostawili jedną nitkę NS2? Wątpię.

 6. Jeżeli swój własny gazociąg wysadził Putin to za pewne most na Krymie też on 😉

  • weź pod uwagę, że często Rosja sama blokowała swoje własne gazociągi. Ostatnio Nord Stream pod pretekstem awarii. Niemcy zrobiły wszystko, by dostarczyć z Kanady do Rosji turbinę Siemensa (z pogwałceniem sankcji) – ale Rosja jej nie przyjęła 🙂 a więc nie zależało jej, by naprawić swój własny gazociąg. Takich przykładów działań na szkodę własną (z powodu głębszych celów politycznych) jest więcej. Weźmy np. wysadzenie bloku mieszkalnego w Rosji, by winę zrzucić na Czeczenię i rozpocząć atak na ten region. Można powiedzieć – Rosja wysadziła własny budynek z własnymi obywatelami? Jasne.
   A jednak tak było.

   • No oczywiście, że Putin jest do tego zdolny ale tu to większego sensu nie miało. Co innego jest blokada gazociągu i zabawa z dostawami gazu, szantaż energetyczny a co innego całkowite zniszczenie rur. Eksperci twierdzą, że tego raczej nie będzie opłacało się naprawiać. Rosja sobie poradzi ale Niemcy są na dobre odcięte od źródła a komu na tym najbardziej zależało? Ameryce i Ukrainie.

  • Właśnie… 😉

 7. a nie bo ja obstawiam Usa

  • Przemek, całkiem możliwe. Wg mnie jest opcja, że Amerykanie zrobili to polskimi rękami, co świadczyłoby o wysokim poziomie naszych oddziałów specjalnych. Ale tak naprawdę nie da się na podstawie wiedzy szaraka stwierdzić tego zdecydowanie. Oni na pewno wiedzą, tzn. Putin, Biały dom.

Zostaw komentarz

WP Radio
WP Radio
OFFLINE RELACJA NA ŻYWO