Zdjęcie profilowe

Wojna

 • Grupa publiczna
 • 14 H, 1 M temu
 • 1.4K

  Posty

Jakie według Was są przyczyny obecnej wojny na Ukrainie

Polski Fejs Artykuły Fora Fora grupowe Wojna Jakie według Was są przyczyny obecnej wojny na Ukrainie

ostatnio aktualizowane przez Radosław Kordowski 1 rok, temu
 • Autor
  Posty
  • #100000441

   Zachęcam do dyskusji.

  • #100000447
   Łukasz
   Uczestnik

   1. chęć przystąpienia Ukrainy do struktur zachodnich
   2. imperialna polityka Rosji

   ad 1. Bezpośrednią przyczyną jest niechęć wypuszczenia Ukrainy z rosyjskiej strefy wpływów, dlatego Pomarańczowa Rewolucja, której celem było “dołączenie” do Zachodu, spowodowała wojskową reakcję Rosji i w efekcie – aneksję Krymu, Donbasu i Ługańska. Wydaje się, że gdyby Ukraina mówiła o neutralności, nie ogłaszała chęci wstąpienia do UE i NATO, nic by się nie wydarzyło.

   ad 2. Putin pierwszy raz chyba w 2007 powiedział otwarcie o chęci odtworzenia imperium sowieckiego, a więc można przypuszczać, że w założeniach rosyjskich programowo jest odzyskanie wpływów w byłych republikach sowieckich. Dlatego plany przyłączenia Ukrainy do struktur zachodnich spowodowały bezprawne działania wojenne ze strony Rosji.

   Drugi punkt oznaca, że Ukraina jest tylko jednym z elementów układanki. Być może w celu osiągnięcia założeń polityki imperialnej Rosji, po zajęciu Kijowa doszłoby do dalszej eskalacji, nie tylko na terenie Ukrainy.

   • #100000448

    Zgadzam się.

    • #100000476
     Przemysław
     Uczestnik

     mi to wygląda na próbę wywołania nowej żelaznej kurtyny ! wycofanie zachodnich firm z rynku Rosyjskiego w tym na pewno pomaga i do tego będzie to użyte , moim zdaniem wykorzystają sytuację do utworzenia czegoś w stylu ue tyle ,że nazwą to unią azjatycką aby ratować swoje gospodarki

  • #100000449
   Jan
   Uczestnik

   Podstawową przyczyną są imperialne ambicje putina. Ukraina jest tylko etapem w realizacji tych ambicji, planów.

  • #100000480
   Aleksandra
   Uczestnik

   Przyczyn jest pewnie sporo. Najbardziej oczywista to imperialistyczne marzenia Rosji i poszerzające się strefy wpływów NATO. Jest też przyczyna etniczna. Duża mieszanka narodowa na tych terenach. Rosjanie, Białorusini Ukraińcy. Taka wielokulturowość zawsze jest ok tylko do czasu. Jest jeszcze teoria spiskowa całkiem prawdopodobna, że Ukraińscy żydzi chcą wrócić do domu a przy nacjonalistycznych zapędach “nowej Ukrainy” raczej nie mają na to szans. Dziwi mnie ten ogrom zniszczeń, nie wiem czy to tylko manifestacja złości i nienawiści czy czystka tak, żeby ludzie nie mieli po co wracać? Niektórzy twierdzą, że mamy teraz nie uchodźców a przesiedleńców.

   • #100000558
    Jan
    Uczestnik

    Olu, w państwach wielonarodowych istnieje zagrożenie konfliktami, ale to są raczej wojny domowe. Dla Putina obrona prorosyjskiej części obywateli Ukrainy jest tylko pretekstem. A teorie spiskowe bywają ciekawe, czasami coś w nich jest prawdą, ale rzadko się sprawdzają w całości. Rosyjskie ataki na ludność to element ich taktyki i kultury wojennej. Być może by jej nie zastosowali gdyby Ukraińcy witali ich z radością, a tak się nie dzieje.

    • #100000563
     Aleksandra
     Uczestnik

     Pewnie, że to jest pretekst bo ile tam tej ludności jest? Dombas by im chyba wystarczył. Po co ataki na całą Ukrainę? Finowie już ograniczyli pociągi z Rosji bo właśnie na to wpadli, że za dużo Rosjan na ich terenie i może być pretekst. Pytanie ilu Rosjan przyjechało do nas na paszportach ukraińskich. Jak wypytuje wkoło to okazuje się, że sporo. Po wojnie może wrócą do siebie a może nie…. Różnorodność kulturowa jest ciekawa ale mniejszość musi być maleńką częścią podstawy, takim ziarnkiem maku i wtedy małe szanse na konflikt wewnętrzny i zewnętrzne preteksty. Ukraina ma fatalne położenie geopolityczne i jest w trudnej sytuacji, nie wiem czy to się kiedyś zmieni. W Dombasie regularna wojna z ostrzeliwaniem cywilów i cywilnych obiektów od 8 lat i to nie tylko za sprawą Rosji. Obawiam się, że to może trwać kolejne kilka lat…

   • #100000588
    Łukasz
    Uczestnik

    ta teoria spiskowa o Zydach, którzy chcą wrócić na Ukrainę ciekawa 🙂 w ogóle jest tam dużo Żydów, nie znam statystyk, ale jak byłem tam, to widziałem jednego chasyda w Drochobyczu – starego Żyda w płaszczu, wyglądał na miejscowego biedaka, czego jednak nie widziałem w Polsce przez całe życie. Więc jednak Żydzi tam są i żyją, bo nie było takiej eksterminacji, jak Niemcy zrobili w Polsce, Sowieci tak Żydów nie prześladowali, co inne grupy. Ogólnie teorię tę uważam za raczej mało prawdopodobną, jak większość teorii o Żydach

    • #100000596
     Aleksandra
     Uczestnik

     No mało prawdopodobna teoria ale już nieraz historia nas zaskoczyła. 😉 Znajoma opowiadała, że w Jerozolimie na ulicach słychać rosyjski. Tam jest kilka milionów żydów rosyjskich/ukraińskich. Putin na pewno chce mieć kontrolę nad Ukrainą ale za czyje pieniądze walczy i co za swoje długi obiecał to ciężko powiedzieć.

     • #100000661
      Łukasz
      Uczestnik

      chyba po rozpadzie ZSRR do Izraela przeniosło się 1 mln rosyjskich Żydów, co było momentem, gdy Izrael przestał być tak propolski i zaczęło się to , co jest teraz. Wcześniej drugim językiem na ulicach był oczywiście j.polski i do tej pory można tam często jeszcze w tym języku porozmawiać. A więc można wysnuć nawet taką teorię – polscy i rosyjscy Żydzi – choć na codzień nie przepadają za sobą – tutaj zmówili się ws. agresji na Ukrainę, każdy skorzysta, Polska odbierze Lwów, Rosja zrobi ferment i powstanie “Nowa Ukraina” 🙂 A poważnie, to ja mam zawsze podejście a posteriori, jeśli nie mam dowodów, to mnie odrzucają wszelkie koncepcje, bo można ich stworzyć naprawdę wiele, tylko czy nas to przybliża do prawy?

  • #100000754

   Jedną z głównych przyczyn ekonomicznych obecnej agresji putina na Ukrainę, jest największy w Europie ukraiński system transportu gazu. Ponieważ w sytuacji braku uruchomienia Nord Stream 2 i dzięki decyzji rządu PIS o strategicznym projekcie budowy gazociągu Baltic Pipe w 2016, który pozwolił Polsce zapowiedzieć, że nie podpisze nowej umowy na import rosyjskiego gazu i wcześniejszej zapowiedzi renegocjacji warunków transferu gazu z Rosji do Niemiec ukraiński gazociąg „Braterstwo” okazał się dla putina kluczowy.

   Gazociągi ukraińskie są dlatego dla Rosji kluczowe, bo można nimi przez Ukrainę przesłać do różnych odbiorców w Europie 146 miliardów metrów sześciennych. Dla porównania przez Polskę „jamalem” można przesłać jedynie 30 mld m3 gazu, gdzie tak naprawdę do Niemiec trafia tylko 20, bo Polska z tego gazu również korzysta w wolumenie 10 mld m3 rocznie. Aczkowiek tylko w tym roku, bo od 2023 już nie będzie korzystać – wygasa umowa. Dodam jeszcze dla pełnego zobrazowania jak system ukraińskich gazociągów jest istotny, że przepustowość Nord Stream 1 wynosi podobnie jak „Jamal” 27 mld m3 gazu rocznie.

   Oczywiście Ukraina jest dla putina istotna pod wieloma innymi czynnikami, jednakże putin mógł zająć Ukrainę już w 2014 roku, gdzie była do wojny totalnie nieprzygotowana. Co zatem spowodowało, że postanowił zaatakować Ukrainę właśnie teraz? Co się wydarzyło w tle, a o czym się dzisiaj nie mówi, co zdeterminowało ten atak? Pełną argumentację przedstawiam w swojej szczegółowej analizie
   Przyczyny wojny

Tagi tematyczne

Musisz być zalogowany, aby odpowiedzieć na ten temat.

Multimedia grupy

Statystyki Polskiego Fejsa

 • 1
 • 432
 • 2 005
 • 10 966
 • 1 957
WP Radio
WP Radio
OFFLINE RELACJA NA ŻYWO