• Nic nie słyszałem o plądrowaniu Izraela. Na czym ono polegało?

   • @eljot60 od tego zaczęła się wojna – Hamas wjechał na teren Izraela i zaczął pustoszyc przygraniczne osady, uprowadzając m.in. zakładników

    • @chicku Czyli jednak wojna zaczęła się od przekroczenia przez bojowników Hamasu granicy, plądrowania, zabijania, i uprowadzenia cywilów. A poprzednio twierdziłeś, że zaczęła się od zabicia palestyńskich cywilów przez izraelskich żołnierzy.

     • @eljot60 tak, wtedy Izrael ogłosił wojnę. Ale walki trwają od dekad i nie twierdziłem, że wojna zaczęła się od zabicia cywilów palestyńskich, tylko że właśnie – walki trwają długo. Wojna (oficjalna, z powszechną mobilizacją i zmasowanym ostrzałem) – od paru dni

      • @chicku Czyli pisałeś nie na temat tej wojny, a ja pisałem o tej wojnie, a nie o historii wcześniejszych konfliktów.

       • @eljot60 Janie, chodziło o to, kto zaczął. To, że Izrael ogłosił wojnę akurat teraz nie zmienia faktu, że parę tygodni, miesięcy, lat wcześniej również mordowali cywilów. Czyli mordowanie cywilów zaczynamy liczyć od momentu, gdy Izrael ogłosił wojnę? to nie ma sensu.. Przy czym oczywiście nie bronię Hamasu, zaznaczam jedynie, że sytuacja nie jest taka jednoznaczna i wcale nie jest tak, że Izrael ma prawo ostrzeliwać Gazę, skoro “Hamas zaczął pierwszy”. Własnie o to chodzi, że nie zaczął pierwszy, a przynajmniej nie jest to oczywiste. Hamas powstał w pewnym momencie, już długo wcześniej Izrael podbijał Palestynę, stając się jej okupantem. Nie wiem, czy ma do tego mandat, czy nie – nie wiem. Na pewno nie jest tak, że prawo Żydów do Palestyny jest oczywiste. Jeśli posługiwać się Biblią, to wg pewnych interpretacji dziś my jesteśmy narodem wybranym, więc możę powinniśmy podbić Izrael i co, ktoś się przeciwi? 😉

        • @chicku Nie, mnie chodziło o to kto zaczął tę wojnę. Decyzja Hamasu o ataku na Izrael rozpoczęła tę wojnę. Dla mnie to jest oczywiste. Teraz wygląda na to, że ta wojna będzie toczyć się miesiącami, latami, do fizycznego zniszczenia terrorystycznej organizacji Hamasu, który wspierany przez świat arabski jest i w przyszłości byłby ciągłym zagrożeniem dla Izraela.
         A co do historii … Uważam, że nie powinniśmy atakować Ukrainy tylko dlatego, że mamy niewyrównane rachunki krzywd, a duża część terytoriów Ukrainy kiedyś była polskimi ziemiami, za które nasi rodacy przelewali krew. A może powinniśmy, jak myslisz?

         • @eljot60 Jest różnica bo Ukraina siłą nie odebrała nam tych terenów jak Izrael Palestynie. Przemek udostępniał mapkę jak to wyglądała na przestrzeni lat. Izrael zachowuje sie identycznie jak Putin, wchodzi, grabi i zabiera bo uważa, że może. Gdyby ukraińskie bojówki Azow teraz nagle wkroczyły na tereny przygraniczne i je ostrzelały, żeby osłabić Rosję i odebrać utracone ziemię to też byś krzyczał, że to terroryści? Albo Krym, nie ma prawa Ukraina walczyć o Krym?

          • @mammusia-aleksandra-alka Tak, różnic jest więcej, dlatego nie lubię porównań i bezsensownych pytań, że “może powinniśmy podbić Izrael” Twoje porównanie do Putina i Rosji także nie jest adekwatne, bo Ukraina się broni po ataku Rosji. A w obecnej wojnie palestyńsko-izraelskiej, agresorem był Hamas, nie Izrael. Izrael broni swej państwowości, bo jeśli okaże słabość, w krótkim czasie zniknie z mapy świata.

           • @eljot60 Bo Izrael tak zdecydował ok. Wina Palestyny, że nie ogłosili wojny kiedy Izrael bezprawnie wchodził na ich tereny. Jest oczywistym, że celem Izraela jest nie tylko zabór ziemi, likwidacja państwa palestyńskiego ale również ekterminacja jej ludności. Ukraina też nie ma prawa żądać Krymu bo przecież Putin zadecydował, że to ich ziemia, wtedy oficjalnie Ukraina nie wypowiedziała wojny i pozamiatane.

           • Skoro nadal bawisz się w porównania to myślę, że podobnie jak agresja Rosji na Ukrainę miała zakończyć istnienie Ukrainy tak agresja Hamasu (przedstawiciela świata arabskiego) ma na celu zakończenie istnienia państwa żydowskiego – malutkiej wyspy na morzu państw arabskich. Uważam, że ekspansyjne imperim świata arabskiego jest przyczyną tej wojny, bo finansują terrorystyczne organizacje, takie jak Hamas.

           • @eljot60 dokładnie jak mówi Ola, gdyby Hamas ogłosił wojnę dzień wcześniej po jakimś rozstrzelaniu swoich, to by było, ze Izrael zaczął – bez sensu jest branie tego momentu, gdy ktoś ogłosił wojnę. Walka trwała, a ogłoszenie wojny nie ma znaczenia, bo to umowny moment. – – – odnośnie porównań, to zdaje się, że Ty zacząłeś z porównaniami, teraz się wycofujesz rakiem ; )) ja dowodziłem jedynie, że porównania są nieadekwatne, sam pytałeś, czy w takim razie powinniśmy zaatakować Ukrainę itp. – – ja już starałem się dowieść, że Hamas niczego nie zaczął, jedynie wolą Izraela ogłoszono “początek wojny” akurat w tym a nie innym momencie, bo ostrzał i mordy trwają od dekad, zanim jeszcze powstał Hamas – – i na koniec jeszcze gwoli wyjaśnienia, bo pytałeś, na czym polega to plądrowanie na terenie Izraela – widziałem nagranie z telefonu, które zrobił jeden z palestyńczyków (wrzuciła to Żydówka), nie mogę znaleźć tego nagrania, więc w skrócie: Palestyńczycy chodzą po osiedlu żydowskim, rozwiercają zamki, wszystko jest wywleczone na ulicę, pootwierane komórki, samochody, ci pakują różne fanty na rowery, motory, prawdopodobnie prócz bojowników Hamasu są tam też zwykli cywile, który dołączyli do rabunku. Widać, że prowadzą pod ręce jakiegoś 10-letniego chłopaczka i grubszą kobietę, która chowa pod płaszczem/kocem dwóch małych rudych chłopaczków, wszyscy zapewne zostali zabrani do Strefy Gazy wraz z łupami. Pod filmem masa różnorodnych komentarzy w rodzaju tych, które wkleiłem powyżej

           • Nie gdybam jak to robisz Ty, tylko trzymam się faktów. W sobotę rano odziały bojowników Hamasu wkroczyły na terytorium Izraela plądrując, zabijając, uprowadzając cywilów …. Sam przyznałeś, że taki był początek tej wojny, cytuję: od tego zaczęła się wojna – Hamas wjechał na teren Izraela i zaczął pustoszyc przygraniczne osady, uprowadzając m.in. zakładników.
            Dlatego uważąm, że terrorystyczna radykalna organizacja Hamasu (także ich mocodawcy, sponsorzy) jest odpowiedzialna za tę wojnę i jej skutki. Gdyby nie zaatakowali Izraela nie byłoby dalszych, tragicznych dla Palestyńczyków wydarzeń wojennych.

         • @eljot60 nie powinniśmy atakować Ukrainy, ale to jeSt inna sytuacja. To tak jakby Ukraina zajęła 3 lata temu jakaś gminę budując tam osiedla,a kolejne 3 lata wstecz jeszcze inna gminę i tka małymi kroczkami,a my byśmy byli zbyt mało,by coś na to poradzić

        • @chicku Masz swoją ziemię a sąsiad co chwila cię nachodzi, przesuwa płot, zbiera twoje plony, pokazuje, że to on jest lepszy i silniejszy. Starasz się rozwiązać konflikt pokojowo a sąsiad śmieje ci się w twarz. W pewnym momencie widzisz, że nie masz już swojej ziemi bo płot graniczny już pod twoimi drzwiami. Co robisz? Nawet jako chrześcijanin chyba w końcu zacząłbyś się bronić a to są muzułmanie. Bronić to nie tylko osłaniać twarz ale odebrać to co do ciebie należało. Hamas jest organizacją terrorystyczną bo w tych kulturach nie znają innej drogi obrony ale Izrael nie ma prawa teraz biadolić na cały świat.

         • @mammusia-aleksandra-alka Jasne, ja to rozumiem i się zgadzam. Oczywiście jest masa niuansów, np. do, że Hamas jest traktowany jako wroga organizacja przez wiele muzułmańskich państw, jak choćby Egipt, który zabetonował granicę, by nie wpuścić uchodźców ze Strefy Gazy. Z kolei Arabia Saudyjska jest sojusznikiem USA i miała już praktycznie dopiętą umowę pokojową z Izraelem, gdy zaatakował Hamas; rozmowy zostały oficjalnie przerwane – i wcale nie dlatego, że Saudowie wspierają Hamas, ale dlatego, żeby to nie wyglądało tak, że wspierają Izrael w tej wojnie

          • @chicku Ja tam nie chciałabym mieć Hamasu za sąsiada ale w pewnym sensie to twór wychodowany pośrednio przez Izrael. Ogólnie świat państw bliskiego wschodu jest zagmatwany i dość brutalny, sam Islam nie jest religią pokojową. Ci ludzie są dla nas bardzo odrębni kulturowo, ciężko nam zrozumieć ich motywacje. Dlatego być może tak słabo asymilują się w Europie. Mimo wszystko nie da się pewnych kwestii nie zauważyć.

Media

WP Radio
WP Radio
OFFLINE RELACJA NA ŻYWO